Electric Heels

Freestyle Group Dance Competition


Final Results

I - Hood bro Hood Dance Institute (Team ID : 1534)

II - Kirori Mal College (Team ID : 1209)

III - LPU Baphomet Dance Crew (Team ID : 927)

Step Up

Street Dance Battle


I - LPU Baphomet Dance Crew (Team ID : 502)

II - Hood bro Hood Dance Institute (Team ID : 1534)

Dancing Duo

Duet Dance Competition


Final Results

I - Dhanraj Shah , Gayatri Prajapati (Team ID : 2086)

II - Anchal Jain , Dolly Khairnar (Team ID : 1647)

III - Khairod Bora , Dipandita Talukdar (Team ID : 2484)

So You Think You Can Dance

Solo Non-Classical Dance Competition


I - Sayanth Kannan(Member ID : 942 Team ID : 502)

Raga High

Hindi Band Competition


Final Results


I - AUSOMAPTO (Team ID : 2562)

II - Yashus (Team ID : 2096)

III - Nexxus The Band (Team ID : 1906)

Unplugged

Acoustic Band Competition


I - Illusion Avenue (Team ID : 1198), IIIT GUWAHATI(Team ID : 1246)

II - Gauhati University(Team ID : 1272)

III - USCT(Team ID : 6)

Voice of Alcheringa

Solo Singing Competition


I - Deepshikha Talukdar (Member ID : 3466 Team ID : 1828)

II - Khadimul Islam (Member ID : 2399 Team ID : 1272)

III - Nayan Jyoti Hazarika (Member ID : 6926 Team ID : 10262)

Choir

Group Singing Competition


USCT (Team ID : 6)

Theatrix

Stage Drama Competition

Final Results


I - Xihoron (Team ID : 311)

II - Tata Institute of Social Sciences (Team ID : 2132)

III - GIMT Guwahati (Team ID : 2214)

Halla Bol

Street Play Competition


I - Yuva Shakti(Team ID : 173)

II - NIT Agartala (Team ID : 10002)

III - Team Kharkhua (Team ID : 1593)

Monodrama

Solo Acting Competition


I - Pranay (Member ID : 5006 Team ID : 173)

II - Bhrignesh Goswami (Member ID : 5180 Team ID : 1593)

III - Muskan katoch (Member ID : 962 Team ID : 502)

Rock-O-Phonix

Rock Band Competition


Crossfade

DJ-ing Competition

Finals Results


I - Kuljit Das (Member ID : 2286)

II -DJ HARMON (Member ID : 6046)

Mr and Miss Alcheringa

Personality Contest


Final Results

Girls

Arvika Dutta (Member ID : 4822 Team ID : 2477)


Boys

Chandan (Member ID : 990)

Alcher Got Talent

Talent Show Competition


I - Subrata Namasudra (Member ID : 4996 Team ID : 503)

II - DEBU ROY (Member ID : 6324 Team ID : 387)

III - Barasha sarma (Member ID : 2727 Team ID : 1442)

Face Art

Lip Designing Competition


I - EPSHITA PRIYAM , PRIYA BARUAH(Team ID : 10157)

II - Amisha Rai , Tuhina Choudhury(Team ID : 2075)

Rangoli

Rangoli Making Competition


I - Rida , Kuldeep (Team ID : 502)

II - Shreya Chandra , Priti Saha (Team ID : 965)

Live Sketching

Live Sketching Competition


I - Lalhruaitluangi (Member ID : 3783 Team ID : 277)

II - Papan Dey (Member ID : 6658 Team ID : 10183)

Who is it?

Portrait drawing of famous personalities


I - Mehbub Alam (Member ID - 3719 Team ID : 2053)

II - Soumitra Kemkar (Member ID : 4801 Team ID : 2467)

Graffiti

Draw your pens, and lets graffiti!


I - Ankita Khante , Minakhi Das , Ninad Gawde , SOUMITRA KEMKAR (Team ID : 2438)

II - GURU PRASAD , ADRITA , SHOBHIT THAKUR (Team ID : 10071)

Ink the Tee


I - Lalhruaitluangi(Team ID : 277)

II -Mehbub Alam , Arundhati Bora (Team ID : 2053), EPSHITA PRIYAM(Team ID : 10157)

Clay Modelling


I - ADRITA(Member ID : 6160 Team ID : 277)

II - Sreekanth s (Member ID : 4721 Team ID : 2425)

5 on 5 Football


3 vs 3 Volleyball


I - Avijeet Bardhan(Team ID : 10010)

II - PANDU COLLEGE(Team ID : 10036)

3 vs 3 Basketball


Gully Cricket


Arm Wrestling


Under 55 kg

I - Tanmoy Nandy (Member ID : 5695 Team ID : 10010)

II - SONU KUMAR PASWAN (Member ID : 5378 Team ID : 2517)

III - RAJESH SARKAR

Under 60 Kg

I - AMAN MAHATO (Member ID : 4899 Team ID : 2517)

II - RAVI PARKASH (Member ID : 3535 Team ID : 1883)

III - Apurba Das (Member ID : 4986 Team ID : 503)

Under 65 Kg

I - Ateeb Ahmed (Member ID : 1960 Team ID : 1039)

II - Sumit Gahatraj (Member ID : 1665 Team ID : 536)

III - Bishal Saha (Member ID : 6728 Team ID : 10207)

Under 70 Kg

I - Rasidul Ali (Member ID : 6713 Team ID : 1039)

II - Dipankar Baruah (Member ID : 6670 Team ID : 10190)

III - PALLAV KALITA (Member ID : 6667 Team ID : 10190)

Under 75 Kg

I - Ambar Upadhyay (Member ID : 6714 Team ID : 1039)

II - Manab Saikia (Member ID : 6715 Team ID : 1039)

III - Saikat Nandi (Member ID : 2396 Team ID : 965)

Under 80 Kg

I - Arendom Bezbaruah (Member ID : 6734 Team ID : 10211)

II - Ojasv Kumar (Member ID : 3480 Team ID : 1842)

Heavy Weight

I - jayanta sarmah (Member ID : 6668 Team ID : 10190)

II - Gagan Deep Singh (Member ID : 6727 Team ID : 10207)

III - Avijeet Bardhan (Member ID : 5691 Team ID : 10010)

Parliamentary Debate


Poetry Slam (Hindi)

Poetry Reciting Competition


I - Bhawana Sharma(Member ID : 4327 Team ID : 2234)

Poetry Slam (English)

Poetry Reciting Competition


I - Vaswati Das(Member ID : 6944 Team ID : 10273)

Mehfile-e Alcher

Shayari Competition


I - Abhishek Dixit (Member ID : 2455 Team ID : 1297)

II - Jyotindra Narayan(Member ID : 2042 Team ID : 1089)

JAM

Just A Minute


I - Shubham gaurav (Member ID : 5775 Team ID : 275)

II - Arijit Bhattacharya (Member ID : 535 Team ID : 275)

General Quiz


Entertainment Quiz


I - MANAS DARUKA , VAIBHAV VISHAL (Team ID : 10135)

II - SAGAR MEWAR , RISHABH JAIN (Team ID : 10138)

Comic Quiz


I - RITU RAJ , ROHIT MISHRA (Team ID : 275)

II - Dhritiraj , Sahebjee jha (Team ID : 10232)

India Quiz


Bishwayan Bhattacharjee , Rupankar Nandi (Team ID :10278)

Rituraj Sarma , Unmilan Kalita (Team ID : 2123)

Sports Quiz


I - Biswajit Sarma , Raktim Baishya (Team ID : 10085)

II - RAJBUL AWAL , DEBAYAN CHAKRAVORTY (Team ID : 10073)

Business Quiz


I -

II - Biswajit Sarma , Raktim Baishya (Team ID : 10085)

Haute Couture

Fashion Designing Competition


I - Neift Blucloud Academy (Team ID : 2160)

II - SBMS COLLEGE (Team ID : 10119)

III - Mizoram University(Team ID : 277)

Glamour Nova


Papyrus Array

Paper-Dress Designing Competition


I - IFA (Team ID : 23)

II - NIFT Shillong (Team ID : 2075)

III - Asian Institute of Nursing (Team ID : 10212)